Jak poprawnie rozliczyć PIT 2013?

Posted by on gru 14, 2012 in PITy | 0 comments

Podatek PIT można rozliczyć na kilka sposobów. Jedni wolą pomoc biura rachunkowego, inni próbują wypełnić druki samodzielnie. Zbliża się kolejne rozliczenie roczne, wiesz już jak sobie z nim poradzić? Samodzielne rozliczenie nie wymaga posiadania tajnej wiedzy o prawie podatkowym. Wystarczy wiedza, nawet z Internetu, samodzielność i trochę odwagi, żeby rozliczyć PIT bez pomocy. Oczywiście każdy wybiera taki sposób wypełnienia deklaracji, jaki najbardziej mu pasuje.

Interaktywny PIT 2013

Formularze interaktywne są bardzo wygodnym rozwiązaniem, a to dlatego, że można je wypełnić w komputerze. Znika więc problem niewyraźnego wypisania druku PIT, a błędy także można poprawiać bez kreślenia i rozpoczynania rozliczenia od początku. Można je pobrać z Internetu, generuje je także program do PITów. Wypełnione w komputerze, można albo złożyć drogą elektroniczną, albo wydrukować, podpisać i osobiście zanieść do właściwego urzędu skarbowego.

PIT 2012 – sposób tradycyjny

Dla wielu tradycyjnym sposobem na podatek dochodowy jest rozliczenie go w biurze rachunkowym. To chyba najpewniejszy sposób na wypełnienie druku, a na pewno najłatwiejszy i jednocześnie najdroższy. Jeśli nie prowadzimy firmy o skomplikowanej strukturze i mamy ciepłą posadkę na umowę o pracę, właściwie możemy rozprawić się ze swoim formularzem PIT-2013 sami. Druki dostępne są w Internecie, więc jeśli z niego korzystasz, możesz po prostu ściągnąć potrzebny formularz i wydrukować go, a potem wypełnić i odnieść do skarbówki. Oczywiście rozliczenie podatku można także wysłać pocztą – listem poleconym.

PIT przez Internet 2013

System E-Deklaracje już nie jest nowością i ma wielu zwolenników. Jednak PIT przez Internet nie jest jeszcze bardzo popularny. Wielu ludzi boi się e-podpisu, a nie jest on potrzebny do wypełnienia najpopularniejszych formularzy, w tym PIT-37 i 36. Po złożeniu zeznania drogą elektroniczną, zostanie wygenerowane tzw. UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru, które jest dowodem na to, że rozliczenie 2012 zostało wysłane – należy je przechowywać jak każdy ważny dokument.

Program do rozliczenia PITów

Wygodnym rozwiązaniem dla każdego jest rozliczenie przy pomocy programu. Przede wszystkim aplikacja jest darmowy i dostępny w Internecie, a poza tym podpowiada, jak rozliczyć PIT i samodzielnie wykonuje obliczenia. Przyda się tym, którzy nie wiedzą, jaki druk jest dla nich odpowiedni, bo ma wbudowany kreator PIT. Natomiast ci, którzy od lat rozliczają się na PIT-37 mogą go wybrać jako interaktywny formularz. W dodatku program PIT-2012 daje możliwość wyboru, więc chętni wyślą deklaracje przez Internet, cała reszta może drukować PITy i zanosić lub wysyłać fiskusowi.  rozliczenie podatkowe termin pit pit 36 pit online 1 procent ulgi edeklaracje pit 2013 pit 2012 pity 2012

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz, proszę, kod z obrazka.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>