Odwieczne podatki

Posted by on lut 16, 2013 in Ciekawostki | 0 comments

Dzisiaj obowiązki fiskalne i arkusze PIT sprawiają na Tobie absurdalne wrażenie? Zainteresuj się, jak państwo egzekwowało skarby w historii!

Droga wycieczka do okresu międzywojennego

Jeżeli porównujemy absurdy fiskalne z dawnych czasów ze współczesnymi, można jeszcze zwrócić uwagę na przelicznik wartości przedwojennej akcyzy. Złotówka z okresu międzywojennego odpowiadała mniej więcej 10-u złotym teraz. W konsekwencji piwo było dzięki akcyzie droższe o złotówkę, a talia kart – nawet o 100 zł.

Pielgrzymujesz? Płać!

pewne koncepty polityków wydają się być tak głupie, że nikt nie wierzy, by mogły naprawdę zostać wprowadzone w życie. Niska aktywność obywatelska ludzi sprawia, że dziwne projety jednak przechodzą w sejmie. W ostatnim roku w Częstochowie wymyślono na poważnie plan nałożenia na wiernych podatkiem od modlitwy. Innymi słowy – chodzi o opodatkowanie pobytu katolików na Jasnej Górze zgodnie z przepisami, na jakich w kurortach turystycznych nakladana jest opłata klimatyczna. Człowiek odwiedzający Sanktuarium Matki Boskiej, musiałby to uwzględnić wypełniając np. PIT 36 2013.

Dawno, dawno temu…

Rozliczenia towarzyszyły obywatelom od zarania państwowości. Pierwsze daniny dla rządzących kronikarze odnotowywali już za Piastów. Czy dzisiaj cokolwiek mówią Ci słowa takie, jak poradlne lub podymne? Pierwsze, wg. Jana Długosza, było opłatą od każdego łanu zboża. Drugie zaś zarządzono już w XVII wieku jako opłatę od domu – czyli inaczej – podatek od każdego komina.

Jak to było kiedyś?

Kraj w każdej epoce znajdował swoiste sposoby, aby zebrać dobro materialne do swojego rozwoju. Czy pamiętasz, że w dawnych czasach system potrafił ściągać podatek od takich obiektów, jak cukier, piwo, napoje winne, oleje mineralne, drożdże, kwas octowy, zapalniczki oraz karty do gry? Wydaje się to absurdalne, jednak takie prawo było u nas przed II wojną światową. Obecnie można stwierdzić, że wyzysk pozostaje wyzyskiem, a państwo zawsze było złodziejem w białych (czy też biało-czerwonych) rękawiczkach. Istotną zmianę wniósł za to wynalazek Gutenberga, który oprócz oczywistych korzyści, przyniósł jednak także rozrost biurokracji. Dopiero teraz Internet powoli zaczyna radzić sobie z tonami papierowych dokumentów.rozliczenie podatkowe termin pit pit 36 pit online 1 procent ulgi edeklaracje pit 2013 pit 2012 pity 2012

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz, proszę, kod z obrazka.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>