PIT-36L – działalność gospodarcza i podatek liniowy

Posted by on gru 14, 2012 in PITy | 0 comments

Jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą i rozliczasz się liniowo, to znaczy, że musisz wypełnić formularz PIT-36L. Na tym formularzu rozliczasz koszty uzyskania przychodów i dochód jest opodatkowany. Podatek liniowy to 19% podatek, który mogą płacić wszyscy, którzy osiągają dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wyróżnia go brak progresji podatkowej, co oznacza, że stawka podatku nie rośnie razem z podstawą opodatkowania. Rozliczeniowe liniowe jest jedną z opcji, nie jest absolutnie obowiązkiem. Podatnicy, którzy zdecydują się na podatek liniowy muszą wypełnić PIT-36L i do 30 kwietnia 2014 r. dostarczyć go do urzędu skarbowego.

Jak wybrać podatek liniowy na następny rok?

Jeśli chcesz zmienić sposób opodatkowania i rozliczać podatek na PIT-36L, musisz do 20 stycznia 2014 r. złożyć oświadczenie. W przypadku uruchomienia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, należy ją zgłosić nie później niż w dniu uzyskania pierwszych przychodów. Podatek liniowy dotyczy wszystkich przychodów z działalności gospodarczej. Nie ma takiej możliwości, żeby wspólnicy rozliczali się na zasadzie skali podatkowej.

Jak rozliczyć PIT-36L za rok 2012?

PIT-36L można rozliczyć tak samo jak inne PITy 2013. Na jego wypełnienie pozwala program PITy 2013, a brak podpisu elektronicznego nie wyklucza możliwości złożenia PIT-36L przez Internet.

PIT-36L – co można odliczyć od podatku?

PIT-36L wiąże się z pewnymi ograniczeniami i nie można w nim odliczyć od dochodu i podatku ulg, tak jak chociażby w przypadku rozliczenia na deklaracji PIT-37. PIT-36L pozwala na odliczenie:
  • 1% podatku
  • składek ZUS
  • składek na ubezpieczenie zdrowotne
  • ulgi abolicyjnej
  W PIT 36L nie można:
  • rozliczyć się wspólnie z małżonkiem
  • odliczyć ulgi na dzieci i innych ulg odliczanych od podatku i dochodu
  • rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dzieci
Podatnicy, którzy rozliczają przychody na PIT-36L mogą też składać PIT-37, PIT-28 (jeśli wynajmują mieszkanie), PIT-39 i PIT-16A.  rozliczenie podatkowe termin pit pit 36 pit online 1 procent ulgi edeklaracje pit 2013 pit 2012 pity 2012

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz, proszę, kod z obrazka.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>