PIT-36 2013 – sposób na rozliczenie działalności gospodarczej

Posted by on gru 14, 2012 in PITy | 0 comments

Rozliczenie podatku dochodowego dobiega końca 30 kwietnia 2014. Przekroczenie tego terminu wiąże się z karą grzywny. Jak szybko rozliczyć podatek na formularzu PIT36?

Jak rozliczyć deklarację PITy 36?

Sposoby na PIT są różne, ale ostatnio najpopularniejszy są Programy do rozliczeń i e-deklaracje. Aplikacje rozliczeniowe są często dodawane do gazet, ale można je też pobrać bezpłatnie z sieci. PIT36 2013 jest podstawową deklaracją podatkową, więc każdy program pomoże w rozliczeniu. Nie wymaga też e-podpisu, więc wysłanie zeznania podatkowego przez Internet nie jest żadnym problemem. Aplikacja do PITów dokładnie wyjaśni jak wypełnić druk 36, które dane wpisać do właściwych rubryk i jak odliczyć ulgi.

Kiedy należy wypełnić PIT 36?

Podatnicy, którzy w 2013 roku samodzielnie opłacali składki i rozliczają się według skali podatkowej i prowadzą działalność gospodarczą wypełniają deklaracje PIT 36. Poza tym ten druk podatkowy za 2012 wypełniają również podatnicy podatku liniowego, którzy zbyli nieruchomość i ci, którzy w 2012 roku pracowali za granicą u obcego pracodawcy.

PIT-36 a ulgi podatkowe

Na PIT-36 za 2012 rok można odliczyć właściwie wszystkie ulgi podatkowe. Zwykle największą popularnością cieszy się ulga na dzieci i na Internet. Tę drugą w PIT-2013 można ująć po raz ostatni, ale obejmuje wyjątkowo użytkowników Internetu mobilnego. Ulga prorodzinna dotyczy rodziców i opiekunów prawnych, a także rodzinnych domów dziecka. Rozliczenie roczne na deklaracji PIT36 pozwala też na wspólne rozliczenie małżonków i na rozliczenie wspólnie z dzieckiem. Jeśli żona prowadzi działalność opodatkowaną w skali, a mąż ryczałtem, wtedy preferencyjne rozliczenie PIT za 2012 rok jest niemożliwe. W rozliczeniu podatku dochodowego najważniejsze są terminy, których nie można absolutnie przekraczać. Formularze PIT2013 spóźnione o jeden dzień, to już strata preferencyjnego rozliczenia. Wysłanie e-deklaracji, czyli elektronicznych formularzy jest najszybszym sposobem złożenia zeznania podatkowego. Nie warto jednak odkładać rozliczenia PITów 36 i innych na ostatnią chwilę, system czasami może płatać figle.rozliczenie podatkowe termin pit pit 36 pit online 1 procent ulgi edeklaracje pit 2013 pit 2012 pity 2012

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz, proszę, kod z obrazka.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>