PIT 38 – jak rozliczyć dochody kapitałowe?

Posted by on gru 14, 2012 in PITy | 0 comments

Wszystkie zyski i straty z 2013 roku inwestorzy muszą wykazać w zeznaniu podatkowym. Na jakim formularzu trzeba rozliczyć podatek giełdowy?

Jak rozliczyć PITy 38?

Formularz, na którym należy rozliczyć dochody kapitałowe nie wymaga kwalifikowanego podpisu. Można go więc złożyć przez Internet, korzystając z systemu e-deklaracje. Program PIT pozwala na wypełnienie tego druku podatkowego. Dzięki opcji pomocy, która dokładnie wskaże, jak rozliczyć PIT38 2012, można usprawnić rozliczenie podatku. Aplikacja rozliczeniowa pozwala na drukowanie wypełnionej deklaracji dla tych, którzy nie mają jeszcze przekonania do elektronicznego zeznania.

Kto płaci podatek giełdowy?

Na deklaracji PIT-38 należy wykazać dochody i straty ze sprzedaży instrumentów finansowych. Małżonkowie nie mogą rozliczyć się na nim wspólnie – każdy składa swój formularz. Nie ma też możliwości odliczenia ulg podatkowych. Podatek kapitałowy płacą podatnicy, którzy w 2012 roku odnieśli dochody z tytułu:
  • objęcia udziałów w spółkach
  • zbycia: - udziałów w spółkach
  •  papierów wartościowych
   

Ile wynosi podatek kapitałowy?

Podatek giełdowy zawsze wynosi tyle samo i nie jest progresywny. Niezależnie więc od wysokości zysków, podatnik musi zapłacić 19%. Ważne jest też to, że nie ma żadnego kwoty wolnej od podatku. Podatek giełdowy jest płacony tylko raz w roku, przy okazji rozliczenia rocznego na PIT38 – w ciągu roku nie ma żadnych dodatkowych zaliczek.  

PIT 8c - informacje

Każdy inwestor powinien otrzymać od swojego biura maklerskiego informację PIT 8c, na podstawie której wypełni formularz podatkowy PIT38 za 2013 rok. Druk informacyjny zawiera dane dotyczące przychodów z poprzedniego roku podatkowego i kosztów ich uzyskania. Jeśli podatnik pracuje na umowę o pracę oprócz inwestycji w instrumenty finansowe wynajmuje mieszkanie, musi złożyć więcej formularzy podatkowych. Oprócz deklaracji pit38 wypełnia główne rozliczenie na druku 37 (tam może odliczyć ulgi) i rozlicza ryczałt za wynajem na PIT28. Ten ostatni formularz składa się do 31 stycznia, a pozostałe do 30 kwietnia.  rozliczenie podatkowe termin pit pit 36 pit online 1 procent ulgi edeklaracje pit 2013 pit 2012 pity 2012

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz, proszę, kod z obrazka.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>