Ulga prorodzinna w PIT 2013

Posted by on gru 14, 2012 in PITy | 0 comments

Jedną z najczęściej odliczanych ulg podatkowych PIT jest ulga prorodzinna. Nic dziwnego, mogą z niej skorzystać wszyscy rodzice i rozliczana jest zwykle na najpopularniejszej deklaracji PIT-37. Sprawdź, czy też odliczyć ulgę na dzieci w PIT za 2013 rok. Ulga na dzieci to odliczenie od podatku kwoty, która zależy od czasu opieki nad dzieckiem. Rodzice i dzieci muszą spełnić wymogi określone w ustawie, aby móc skorzystać z ulgi PIT. Maksymalna kwota, którą można ująć w rozliczeniu PIT 2013 to 1112,04 zł, czyli 92,67 zł miesięcznie.

Kiedy możemy odliczyć ulgę prorodzinną?

Oprócz tego, że do ulgi na dziecko uprawniają prawa rodzicielskie, warunki muszą też spełniać dzieci. W związku z tym, ulga na dzieci w PIT 2013 przysługuje, jeśli rodzice wychowują dziecko:
  • małoletnie
  • niepełnosprawne (bez względu na wiek)
Ulga prorodzinna przysługuje też na pełnoletnie dzieci, co wynika z obowiązku alimentacyjnego. Rodzice, którzy utrzymują studiujące dziecko, które nie ukończyło jeszcze 25 lat, mogą odliczyć ulgą na dziecko w PIT 2013. Gdyby jednak dziecko założyło wcześniej własną rodzinę albo osiągało dochody np. zryczałtowane, nie można starać się o ulgę prorodzinną.

Komu przysługuje ulga na dziecko?

Ulga prorodzinna PIT przysługuje wszystkim rodzicom wykonującym władzę rodzicielską. To właśnie władza rodzicielska warunkuje możliwość odliczenia ulgi. Niezależnie od tego, czy rodzice wychowują dzieci razem, czy płacą alimenty – mogą odliczyć ulgę na dzieci zawsze, jeśli sprawują nad nimi opiekę i nie utracili praw do ich wychowywania. Z ulgi na wychowanie dzieci mogą więc skorzystać:
  • rodzice wykonujący władzę rodzicielską,
  • prawni opiekunowie,
  • rodzice zastępczy.
Warto zapamiętać, że kontrola skarbowa zawsze może sprawdzić dokumenty uprawniające do ulgi na dzieci w rozliczeniu PIT za 2013 rok.

Rozwód a ulga prorodzinna

Jeśli rodzice są rozwiedzieni, ale dzielą się opieką na dziećmi i zachowują pełnię praw rodzicielskich, mogą oczywiście odliczyć ulgę prorodzinną. Maksymalna kwota wtedy musi zostać podzielona pomiędzy nich albo po równo, albo zgodnie z czasem, poświęconym dzieciom w ciągu roku. Ulgę na wychowanie dzieci można uwzględnić na druku PIT-37 i PIT-36 i służy do tego załącznik PIT/O.  rozliczenie podatkowe termin pit pit 36 pit online 1 procent ulgi edeklaracje pit 2013 pit 2012 pity 2012

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz, proszę, kod z obrazka.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>