Podatek za 2013 rok – umowa zlecenia

Posted by on gru 14, 2012 in PITy | 0 comments

Umowa zlecenia to jedna z najpopularniejszych w Polsce form zatrudnienia. Jest to umowa o charakterze cywilnoprawnym, która kosztuje pracodawcę znacznie mniej pieniędzy niż standardowa umowa o pracę. W związku z tym jaki podatek PIT 2013 powinien zapłacić pracodawca od umowy zlecenia?

Czym jest umowa zlecenia?

Umowa zlecenia dokładnie sprecyzowana jest w kodeksie cywilnym w art. 734 do 751. Z powyższego zapisu wynika, że wszelkie kwestie sporne i ustalenia między zleceniodawcą a zleceniobiorcą regulowane są na podstawie kodeksu cywilnego, a nie na podstawie kodeksu pracy.

Umowa zlecenia - Podatek PIT za rok 2013

Mając do czynienia z umową zlecenia trzeba wiedzieć, że forma opodatkowania zależy od wysokości uzyskanych dochodów z każdej umowy.
  •  Ponad 200 zł brutto
Jeżeli podatnik otrzyma umowę zlecenie na kwotę przewyższająca 200 zł brutto, płatnik zobowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek.  W tej sytuacji podatek liczony jest na zasadach ogólnych.
  •  Do 200 zł brutto
W sytuacji, gdy wynagrodzenie nie przekracza 200 zł brutto, podlega opodatkowaniu na zasadzie ryczałtu w wysokości 18%. Taki podatek pobiera się od przychodu bez pomniejszania go o koszty uzyskania oraz o ubezpieczenia zdrowotne. Podstawa opodatkowania nie podlega pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne. Podatek zryczałtowany dotyczy dowolnej ilości umów opiewających na kwotę niższą niż 200 zł brutto każda.  rozliczenie podatkowe termin pit pit 36 pit online 1 procent ulgi edeklaracje pit 2013 pit 2012 pity 2012

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz, proszę, kod z obrazka.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>