Czy studenci rozliczają się z podatku?

Posted by on lut 14, 2013 in PIT 37, Program do PIT | 0 comments

Osoby uczące się w większości wypadków utrzymywani są przez rodziców, albo pobierają stypendia. Jak więc ma się do ich przychodów rozliczenie podatkowe?

Za co musisz oddać podatek

Drogi studencie. Wedle prawa, jeśli osoba fizyczna posiada przychody, musi zapłacić podatek. Dochód interpretowany jest tutaj normalna praca, działalność gospodarcza, działalność własna itd. Doliczyć do tego trzeba przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, stypendia sportowe. W wypadku, gdy otrzymałeś przychody na powyższe sposoby, musisz rozliczyć się za pomocą PIT 37.

Podatki odpuszczają stypendiom

Nie musisz rozliczać się z podatku od stypendiów naukowych i za wyniki w nauce, jeśli są to świadczenia oficjalnie przyjęte przez  ministerstwo. Jeżeli dostajesz stypendium z innych państw, dostosowywujesz opodatkowanie ich według tamtejszego prawa. Nie ulega podatkowi także stypendium socjalne, dla osób niepełnosprawnych, naukowe, dopłaty do posiłków i zapomogi.

Studenci pracujący rozliczają się

W momencie, gdy otrzymałeś pensję na podstawie pracy, dochody te podlegają podatkowi. Rozliczasz się za pomocą druku PIT. Jeżeli nie wykraczasz poza sumę kwoty wolnej od podatku, czyli 3089zł, ominie Cię płacenie podatku, ale i tak musisz wysłać PIT.

Stypendia opodatkowane

Wypełniasz formularze PIT jeśli dostajesz stypendium od samorządów i organizacji pozarządowych. Kwoty wychodzące poza 380zł ulegają opodatkowaniu. Studenci, jak każdy podatnik, mogą z równym powodzeniem korzystać ze współczesnych narzędzi podatniczych, takich jak rozliczenie PIT online, program PIT za darmo dostępny w sieci.rozliczenie podatkowe termin pit pit 36 pit online 1 procent ulgi edeklaracje pit 2013 pit 2012 pity 2012

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Please type the characters of this captcha image in the input box

Wpisz, proszę, kod z obrazka.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>